Astma objawy, leczenie astmy, co to jest astma

Co to jest Astma? Objawy i leczenie Astmy – Nie daj sie Astmie

Odetchnąć pełną piersią – nic prostszego… Czy aby na pewno? Okazuje się, że na świecie ponad 300 milionów osób ma problem z taką prozaiczną czynnością. O jakich osobach mowa?
O astmatykach, dla których oddech pełną piersią nie zawsze jest możliwy. Wszystko przez astmę – chorobę, która potrafi nieźle dać się we znaki, a zbagatelizowana może doprowadzić nawet do śmierci. Aby nie dać się astmie, trzeba dokładnie poznać wroga. Bowiem dobra wiadomość jest taka, że można ją poskromić – zarówno za pomocą leków, jak również niekonwencjonalnych, ale również skutecznych zabiegów, jak  chociażby akupresura. Jak więc nie dać się astmie? Astma objawy, leczenie astmy, co to jest astma? Zapraszamy do lektury.

 

Co to jest astma? Astma obiawy

A więc, co to jest astma? Astmę oskrzelową ciężko jednoznacznie zdefiniować jednak na chwilę obecną obowiązuje definicja ustalona przez Światową Inicjatywę Zwalczania Astmy. Mówi ona, że astma to choroba cechująca się przewlekłym zapaleniem dróg oddechowym. Jej najbardziej rozpoznawalne objawy to kaszel, wynikający z utrudnień na drodze wydychanego powietrza, pojawiający się najczęściej w nocy lub rano, duszności, uczucie ściskania w klatce piersiowej, świszczący oddech i problemy z oddychaniem. Objawy te są mniej lub bardziej uciążliwe.

 

Dlaczego chorujemy?

Można podzielić przyczyny występowania astmy na kilka rodzajów. Z pewnością jednym z nich są czynniki środowiskowe.

Czynniki środowiskowe

Zaliczamy do nich zanieczyszczenie powietrza, palenie przez matkę papierosów w czasie ciąży i po porodzie, jak również różnego rodzaju czynniki alergiczne. Astmę oskrzelowa mogą bowiem wywołać takie alergeny jak roztocza kurzu, sierść zwierząt czy pleśnie.

Czynniki genetyczne

Innym rodzajem czynników, które mogą wywołać astmę oskrzelową są czynniki genetyczne, gdyż wciąż są odkrywane nowe geny, które mogą być powiązane z występowaniem astmy. Duży wpływ na rozwój tej choroby mogą mieć również takie przypadłości jak atopowe zapalenie skóry czy katar sienny. Choroby autoimmulogiczne czy otyłość – to również może zwiększyć ryzyko zachorowania na astmę. Natomiast u pewnej grupy osób astma może być spowodowana…. aspiryną. Jak widać jest bardzo wiele przyczyn tego rodzaju przypadłości, a badania wciąż trwają, aby móc jak najlepiej stosować profilaktykę przed astmą. Jednak powyższe przyczyny są najpopularniejsze jak do tej
pory.

 

Co nasila ataki astmy?

Jeśli ataki następują rzadziej niż 3 razy w tygodniu, to mówimy o astmie kontrolowanej.
Leczenie astmy. Najczęściej chorzy radzą sobie za pomocą leków rozkurczowych, aczkolwiek coraz częściej sięgają również po mniej konwencjonalne sposoby leczenia jak chociażby akupunktura. Warto jednak wiedzieć, co jest w stanie nasilić ataki astmy, aby móc w porę wyeliminować takie czynniki z otoczenia. Do czynników, które są w stanie nasilić ataki zaliczamy:

  • wysiłek fizyczny
  • dym papierosowy
  • stres lub emocje
  • zanieczyszczenie powietrza

 

Jak radzić sobie z astmą? Leczenie astmy

Przede wszystkim ustalić trzeba przyczynę jej pojawienia się. Jeśli jest to astma o podłożu alergicznym, to najważniejszym działaniem będzie wyeliminowanie alergenów z otoczenia. Przeważnie alergolodzy przepisują specjalne leki rozkurczające oskrzela, które umożliwiają niwelowanie objawów takich jak duszności czy kaszel. Jednak coraz częściej zaleca się również stosowanie leków homeopatycznych, czyli bazujących w 60% na naturalnych ekstraktach
roślinnych. Coraz częściej słyszy się również o akupresurze, która zdobywa coraz więcej zwolenników.

 

Akupresura a astma

Być może nie wszyscy wiedzą, czym jest akupresura i w jaki sposób pomocna jest ona w astmie. Już wyjaśniamy. Otóż jest to jedna z metod medycyny naturalnej, która wywodzi się jeszcze ze starożytnych Chin. Jest to rodzaj refleksologii, polegającej na ugniataniu i głaskaniu poszczególnych części ciała, w celu uśmierzenia bólu i pokonania niektórych chorób. Wśród nich znajduje się właśnie astma – jest to potwierdzone przez WHO czyli Światową Organizację Zdrowia, która opublikowała listę 40 chorób, z którymi radzi sobie akupresura – wśród nich oprócz astmy, znajdziemy jeszcze alergie czy choroby układu pokarmowego. Jak wygląda sam zabieg? Nasz terapeuta doskonale zdaje sobie sprawę z tego, które punkty na ciele odpowiadają za ból i dolegliwości określonych części ciała i właśnie te punkty uciska w odpowiedniej kolejności. Przeważnie sesja trwa około 30-45 minut, ale jest to uwarunkowane od pacjenta i procedur stosowanych.

 

Jesteś zainteresowany/a? Chcesz w bezpieczny i nieinwazyjny sposób poradzić sobie z astmą? A może masz dodatkowe pytania?  Zadzwoń albo napisz – z chęcią udzielimy Ci wszelkich odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *