Magnetoterapia

Magnetoterapia niskiej częstotliwości: Wskazania i przeciwwskazania

Fizykoterapia to dziedzina medycyny zakładająca oddziaływanie na organizm wybranymi bodźcami fizycznymi. Ma na celu leczenie chorób i likwidowanie skutków odniesionych urazów (Mika & Kasprzak, 2006)(1). Jej częścią jest magnetoterapia wykorzystująca pole magnetyczne o niskiej częstotliwości. Dla kogo przeznaczony jest taki zabieg?

Na czym polega magnetoterapia?

Magnetoterapia jest zabiegiem wspomagającym regenerację tkanek. Wytworzone przez specjalistyczny sprzęt impulsowe pole magnetyczne przenika w głąb organizmu, docierając do zmienionych chorobowo części. Aby przygotować i zastosować taką kurację, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

Aplikator (aparat do magnetoterapii z solenoidami)

Podczas sesji chory przyjmuje wygodną (najczęściej leżącą) pozycję i zostaje poddany działaniu przesuwalnej obręczy z solenoidami. Emitowana wówczas energia z łatwością przenika przez bariery, takie jak element odzieży czy bandaż. Czasem, ze względu na długość zabiegu, pozycja siedząca jest najlepsza, dzięki temu pacjent może jednocześnie wykonywać czynności, np. pracować przy komputerze podczas zabiegu.

W trakcie zabiegu pole magnetyczne przenika ciało, działając na zmienione chorobowo tkanki.

Częstotliwość

W zależności od stanu osoby leczonej natężenie pola magnetycznego oraz zakresy częstotliwości mogą przybrać różne wartości. Dostosowywane są one do indywidualnych potrzeb pacjenta. Mimo tych wahań przyjmuje się, że częstotliwość powinna być mniejsza niż 100 Hz (Cieśla i in., 2006)(2).

Zastosowanie pola magnetycznego niskiej częstotliwości

Dzięki rozwojowi fizjoterapii zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego stosuje się przy takich schorzeniach, jak artretyzm, osteoporoza, krwiaki czy uszkodzenie mięśni i innych struktur w ciele (np. naderwane ścięgno), a także przy złamaniach.

Ponadto kuracja taka m.in. działa przeciwbólowo i w sposób przeciwzapalny oraz zmniejsza obrzęk. Sprawdza się też w przypadku chorób przewlekłych (Kraszewski & Syrek, 2010)(3).

Działanie pola magnetycznego – biologiczny wpływ na organizm i oddziaływanie na tkanki

Zabiegi z użyciem pola wspierają proces rehabilitacji. Dzięki nim urazy są w stanie szybciej się goić. Nawet pojedyncza sesja pozwala zmniejszyć odczuwanie bólu. Do pozytywnych skutków zalicza się także działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, które wpływają na czas trwania całego leczenia (Piatkowski i in., 2009)(4).

Czym jest pole elektromagnetyczne i od czego zależy jego częstotliwość?

Pole elektromagnetyczne to otaczająca wszystko energia powstająca w wyniku ruchów ładunków elektrycznych. Jego część stanowi pole magnetyczne stosowane w różnych zabiegach medycznych, w tym w magnetoterapii oraz magnetostymulacji.

Magnetoterapia a magnetostymulacja – kuracje z użyciem pola magnetycznego

Działanie magnetoterapii i magnetostymulacji opiera się na wykorzystaniu leczniczych właściwości pola magnetycznego. Różnią się one głównie parametrami. W pierwszym przypadku obserwowalna jest wyższa indukcja (od 0,1 mT do 30 mT; w stosunku do 0,03–0,07 mT charakterystycznej dla magnetostymulacji).

Pole magnetyczne małej częstotliwości – terapia

Pola magnetyczne o niskiej częstotliwości wykorzystywane są w ramach terapii wspierającej rehabilitację. Jest to działanie uzupełniające, zmniejszające dolegliwości towarzyszące wybranym chorobom i urazom.

Magnetoterapia – jak wygląda zabieg i na czym polega leczenie polem magnetycznym

Energia emitowana podczas terapii polem magnetycznym przenika przez ciało, wpływając na błony komórkowe. Oddziałuje również na to, jak transportowane są jony. Podczas wykonywania magnetoterapii w miejscu aplikacji impulsu pacjent może odczuwać mrowienie.

Pole jest w stanie przenikać nawet przez ubranie. Pobudza metabolizm komórkowy i przyspiesza proces leczenia.

Terapia polem magnetycznym małej częstotliwości – za co odpowiada fizjoterapeuta lub czeladnik naturopata?

Zabieg przeprowadza specjalista dostosowujący parametry. Przed przystąpieniem należy odłożyć przedmioty mogące wpływać na jego skuteczność – np. aparaty słuchowe czy metalowe akcesoria. Zabieg, aby był efektywny musi trwać minimum 1,5h. Zaleca się od 1,5h do 6h dziennie.

Wskazania i przeciwwskazania do leczenia polem magnetycznym

Przed przystąpieniem do kuracji powinien zostać przeprowadzony wywiad potwierdzający, że zabiegi mogą być wykonywane na danej osobie.

Magnetoterapia – wskazania do odbycia zabiegu wykorzystującego pole elektromagnetyczne

Najczęstsze wskazania do skorzystania z zabiegu to choroby: neurologiczne, dermatologiczne, przewodu pokarmowego, układu rodnego, pulmonologiczne, nerwobóle oraz urazy kości i stawów.

Przeciwwskazania do stosowania pola magnetycznego – kiedy zrezygnować z zabiegu magnetoterapii?

Przeciwwskazania do zabiegu:

  • ciąża
  • nowotwory
  • poważne infekcje
  • gruźlica
  • elektroniczne implanty
  • zaawansowana cukrzyca i miażdżyca
  • choroby zakaźne
  • ciężkie choroby serca i układu krążenia (Kasprzak & Mańkowska, 2008)(5)

Co daje leczenie polem magnetycznym?

Terapia, która polega na wykorzystaniu pola magnetycznego, jest dobrym wsparciem procesu rehabilitacji. Przez to często stanowi uzupełnienie stosowanych metod leczenia. Usprawnia regenerację i uśmierza dolegliwości, umożliwiając szybszy powrót do pełnej sprawności.

Zapraszam na magnetoterapię

W Warszawie wykonuję zabiegi magnetoterapii za pomocą sprzętu medycznego certyfikowanego MDR, włoskiej firmy I-TECH.

Piśmiennictwo:

  1. Mika, T., & Kasprzak, W. (2006). Fizykoterapia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
  2. Cieśla, A., Kraszewski, W., Skowron, M., & Syrek, P. (2006). Nowa koncepcja uzwojenia wzbudzającego pole magnetyczne w zastosowaniu do magnetoterapii. Agrolaser.
  3. Kraszewski, W., & Syrek, P. (2010). Magnetoterapia – zastosowanie pola magnetycznego w leczeniu oraz zagrożenia z nim związane. Prace Instytutu Elektrotechniki, 248.
  4. Piatkowski, J., Kern, S., & Ziemssen, T. (2009). Effect of BEMER Magnetic Field Therapy on the Level of Fatigue in Patients with Multiple Sclerosis: A Randomized, Double-Blind Controlled Trial. Journal of alternative and complementary medicine, 15.
  5. Kasprzak, W., & Mańkowska, A. (2008). Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *